Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Na zapleczu frontu. Kłodzczyzna podczas Wielkiej Wojny 1914-1918

2012-03-19  
Źródło artykułu: Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
 
Na zapleczu frontu. Kłodzczyzna podczas Wielkiej Wojny 1914-1918

Pochodzący z Bystrzycy Kłodzkiej Grzegorz Naumowicz jest obecnie na IV roku studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

Przedmiotem jego zainteresowań jest historia Kłodzczyzny w XIX i pierwszej połowie XX w., jak również Kresy Wschodnie II RP w XIX i XX w., w tym samoobrona ludności polskiej na Wołyniu oraz działalność oddziałów partyzanckich na terenie Kresów.

Temat wykładu, na który już dziś zapraszamy, podejmowany był dotychczas w polskiej literaturze regionalnej jedynie marginalnie. Wykład zatem, dzięki intensywnym badaniom prelegenta, który, dodajmy, przygotowuje pracę doktorską poświęconą ziemi kłodzkiej podczas pierwszej wojny światowej, ma szanse przybliżyć czasy, które wprowadziły wiele zmian w życie mieszkańców, m.in. mobilizację, braki w zaopatrzeniu w żywność, a co za tym idzie wprowadzenie reglamentacji artykułów spożywczych, a z czasem postępujące przygnębienie i smutek spowodowany doniesieniami o zabitych i rannych na froncie, pochodzących z ziemi kłodzkiej, żołnierzach.

Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    kłodzki

    Powiat kłodzki – powiat w województwie dolnośląskim, jego siedzibą jest miasto Kłodzko. Jest drugim powiatem na Dolnym Śląsku pod względem liczby ludności. Gminy, jakie wchodzą w jego skład to: Duszniki-Zdrój, Kłodzko (gmina miejska), Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Polanica-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Radków, Stronie Śląskie, Szczytna, Kłodzko (gmina wiejska), Lewin Kłodzki i Nowa Ruda.

    Tereny powiatu obfitują w atrakcje turystyczne. Wśród tych przyrodniczych z pewnością należy wymienić: 21 metrowy Wodospad Wieliczki, rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem”, Skalne Grzyby, a także liczne zabytki z dziedziny architektury, techniki, militariów i te o charakterze sakralnym. Wiele z tego zobaczyć można w muzeach, a tych jest zatrzęsienie na ziemiach powiatu kłodzkiego. Jako że zachodnią i wschodnią część powiatu stanowią Sudety - odpowiednio Środkowe i Wschodnie - to swój czas świetnie spędzą tu zarówno miłośnicy górskich wędrówek, jak i zimowego szaleństwa, a gdy przydarzy się kontuzja, będzie możliwość skorzystania z usług uzdrowisk. Tych w powiecie jest pięć: Długopole-Zdrój, Park Zdrojowy z Dworkiem Chopina w Dusznikach-Zdroju, Park Zdrojowy i pijalnia wód mineralnych w Kudowie-Zdroju, Uzdrowisko Lądek-Zdrój, Park Zdrojowy z Pijalnią wód mineralnych w Polanicy-Zdroju.   

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola